Jump to content
VATECH

X-Camera - аналог EzDock

Recommended Posts

Ты так сделал?

Андрей Ты сделал так как написал  в посту №9  

CheAG_Slava

Да, это у меня все сеть. С PilotView у меня работает хорошо.

Посмотрел плагин. Must have. 

Посмотрел плагин. Must have. 

Если можно, писать по русски. Без этого хватает что переводить в больших количествах. Про себя, не силен в иностранных языках. Спасибо.

Если можно, писать по русски. Без этого хватает что переводить в больших количествах. Про себя, не силен в иностранных языках. Спасибо.

С английского языка термин дословно переводится как «должен иметь»

По поводу 6DOF его полная поддеожка плагином в следующей версии будет, которая должна выйти в этот понедельник 20.10.2014, по крайней мере так пообщал автор.

Edited by VATECH

Помогите настроить внешние виды в X-Camera. В кабине все отлично настраивается, а вот на внешний вид не могу перейти. Получается только так.

post-73-0-02897400-1415202421_thumb.jpg

• Upvote 1

Выяснил, что подобная проблема(смотри выше), связана только с 777. Это только у меня или это конфликт с самолетом?

Подскажите, пожалуйста, как назначить камеры на кнопки клавы и джойстика?

Подскажите, пожалуйста, как назначить камеры на кнопки клавы и джойстика?

Выбираете в меню джойстик и оборудование, во вкладке buttons:adv нажимаете нужную кнопку на джойстике, потом жмете на квадратик вверху

post-73-0-83378000-1417110276_thumb.jpg

выбираете X-Camera, далее нажимаете  Open

post-73-0-58353200-1417110362_thumb.jpg

теперь выбираете нужную команду для вашей кнопки, например открыть х-камеру и все

post-73-0-84882800-1417110459_thumb.jpg

• Upvote 1

Выбираете в меню джойстик и оборудование, во вкладке buttons:adv нажимаете нужную кнопку на джойстике, потом жмете на квадратик вверху

attachicon.gifbandicam 2014-11-27 20-32-42-485.jpg

выбираете X-Camera, далее нажимаете  Open

attachicon.gifbandicam 2014-11-27 20-33-20-796.jpg

теперь выбираете нужную команду для вашей кнопки, например открыть х-камеру и все

attachicon.gifbandicam 2014-11-27 20-33-37-463.jpg

Спасибо. А как же виды (Select_View_ID_20, например) сохранять

Спасибо. А как же виды (Select_View_ID_20, например) сохранять

Это нужно сначала настроить вид в конфигураторе и там в этом виде назначить номер ID. Потом выбрать этот ID в назначении на кнопку.

ппц, танцы с бубном... Незарегистрированная утилита позволяет это сделать?

ппц, танцы с бубном... Незарегистрированная утилита позволяет это сделать?

Да.

Да.

Спасибо большое за помощь. Разобрался почти со всеми настройками. А в какой файл настройки камер сохраняются?

Спасибо большое за помощь. Разобрался почти со всеми настройками. А в какой файл настройки камер сохраняются?

Тут я пас.

так, добрался наконец-то до плагина, ибо хоть время чутка появилось. Как ее зарегить? чот понять не могу. Вроде и работает, но не привык я к таким надписям :)

update - открыл мануал ) разобрался, теперь буду вкуривать по настройкам

так, добрался наконец-то до плагина, ибо хоть время чутка появилось. Как ее зарегить? чот понять не могу. Вроде и работает, но не привык я к таким надписям :)

update - открыл мануал ) разобрался, теперь буду вкуривать по настройкам

Леш, ты кинь немножко денешков, и тебе разработчик пришлет файлик с регистрацией. Плюс будет присылать все обновления на почту.

post-73-0-00854000-1419335098.jpg

Edited by Izumka

задонатил, еще вчера, но чот разраб не спешит присылать файлик :)

Вышла новая версия 2.0B1.

The first beta version is ready, 2.0B1. It contains three new features:

• External Camera
  • Cineflex Camera
  • Free Camera

The primary purpose for supporting external cameras was to resolve a growing list of planes that did not render properly if the camera was placed outside the 3D cockpit. The new X-Plane 10.3 Flight Factor 777 had this problem and over the past few months a few users reported other planes that exhibited similar problems with rendering or with external sounds not working properly.

External cameras should resolve this as they operate in X-Plane's free camera view rather than the 3D cockpit view. There is a lot more detail in the release notes section of the manual. Once I created the basic support for external cameras it was pretty easy to add a Cineflex and free camera. Both of these new cameras are described in the documentation.

Теперь у 777 полноценная внешняя камера.

post-73-0-51423500-1421092755_thumb.jpg

• Upvote 1

Вышла обновленная версия 2.0В2. Исправлены ошибки и дополнено:

X-Camera now has the ability to insert cameras or categories with the control panel. Prior to this release added cameras and categories would always be added at the end of the list.

Cameras will now remember the last movement range setting that was used to position them. This is most useful for external cameras that may require a large range setting to move them affectively when they are selected.

Much of the external camera pitch and roll calculations were incorrect in 2.0B1. In 2.0B2 external cameras should behave have very similar to a 3D cockpit camera that you place outside the aircraft.
Edited by Izumka
  • Upvote 1

Вышла обновленная версия 2.0В4.

2.0B4

We added support for a major new feature, Airport cameras. Airport cameras are a set of up to 1,000 cameras per file that can be associated with a specific airport or a set of airports in very close proximity to each other. Airport cameras are typically free cameras that are not attached to a plane, although there is no restriction on their definition.
You can design runway, taxiway, tower, gate, and observation cameras on nearby mountains or structures. Airport cameras are automatically selected based on how close your plane is to the airport the camera file is associated with. You can toggle between your aircraft cameras, last selected airport camera, or nearest airport camera in relation to the plane’s current position.
X-Camera supports two types of Airport Camera files, My Airport Camera Files, and Community Airport Camera Files. The idea behind the Community Airport Camera Files is that they can be shared with the X-Camera user community on the Stick and Rudder Studio’s website or on other simulator forums such as AVSIM or X-Plane.org. X-Camera will always select the matching “My Airport Camera File” over a matching community file.

Очередное обновление 

2.0B5
This beta version contains a significant improvement on the airport camera features. With this release X-Camera can populate an airport camera file automatically from the corresponding airport’s scenery. Cameras will be placed at runways, starting locations, airport viewpoints, and taxiway signs.
You can adjust the camera position after generation and / or add additional cameras at locations of your choice.
Note: This feature is only available X-Plane 10 or above as it relies on some enhancements to the X-Plane scenery system that was not available in X-Plane 9. Generated files may still work on X-Plane 9 assuming that the scenery files used are also compatible with X-Plane 9.
  • Upvote 1

И опять обновление, работа не стоит на месте.

2.0B6
Camera classifications have been added to support community sharing of aircraft camera files. The concept is that cameras can be classified as being a pilot view, PFD view, Radio View, GPS view, etc. and that these classes can be assigned joystick buttons or keyboard to select. With this feature users in the X-Camera community can share their aircraft camera files with less adjustments do to differing category names, camera names, and view ID assignments.
You can post your aircraft camera files and download other user’s aircraft camera files by going to our community files page:
See the Camera Classifications section of this manual for greater detail.

Я правильно понимаю, это платный плагин? 2.0 версия, имею ввиду.